Aydın’ın Kuşadası İlçesinde 3000 yıllık su kemeri bulundu.

Aydın’da bir inşaat öncesi açılan tarihi eser sondajında M.Ö. 1000 yılın tarihlenen bir su kemeri bulundu. Kemerin antik Efes şehrine su taşıyan sistemin parçası olduğu düşünülüyor.

su kemeri

Aydın İl Turizm Müdürü Mehmet Umut Tuncer ve Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız, bölgede yaptığı incelemelerde buluntuların Efes Antik Kentine Kuşadası’ndan su sağlayan kemerin kalıntıları olduğunu tespit etti.

Aydın İl Turizm Müdürü Mehmet Umut Tuncer, yaptığı açıklamada “Tüm inşaat çalışmalarında temel kazılarından önce sondajlarla birlikte planlanan yapının altında bir tarihi kalıntının olup olmadığı mutlaka inceleniyor. Bu anlamda Aydın İl Müze Müdürlüğümüz tarafından yapılan sondaj çalışmalarında harika bir bulguyla karşılaştık. Burası bir su kanalı ve su kemeri. 43 kilometrelik bir hat olduğunu ve İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes antik kentine su taşıdığını tahmin ettiğimiz bir yapı burası. Yapı kısmen sağlam. Müze Müdürlüğümüz bölgedeki kazı çalışmalarını sürdürüyor. Biz de bölgeyi korumaya aldık. Su kanalının ve kemerin başlangıç ve bitiş noktalarını belirlemeye çalışıyoruz’ dedi.

Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız ise daha önce Kuşadası’ndaki su kanallarını tespit ederek haritaya işlediklerini söyledi. Yıldız “Şu an bulunduğumuz 4 dönümlük alanda 250 adet sondaj çukuru kazdık. Sondaj çalışmaları sonucunda 2,5 metre genişliğinde, 50 metre uzunluğunda, 1,5 metre yüksekliğinde su kanalı bulduk. Kapalı su kanalı olarak bir tespitimiz var. Bu su kanalının ana hat olacağı yönünde tespitimizi yaptık. Parsel içerisindeki çalışmalarımız devam ediyor. Burada Koruma Kurulu olarak koruma bandı oluşturarak alanı koruma altına alacağız. Su kanalının olmadığı parselin diğer kısımlarında inşaat izni verilecek’ dedi.

Kaynak: Sabah

Vezüv’ün külleriyle yok olan Pompeii’nin hikayesi hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dünyanın Çatısındaki İlk İnsanlar: Everest Dağı ve İlk Tırmanış

Paz May 30 , 2021
Deniz seviyesinden yüksekliği uzun yılları tartışma konusu olan ancak Nepal ve Çin arasındaki son anlaşmaya göre 8,848 metre olarak tescil edilen Everest Dağı zirvesi dünyanın her tarafından dağcıların rüyası. 1900’lerin başından itibaren birçok grup tarafından tırmanılmaya çalışılan, bu amaçla yapılan denemelerde ve daha sonrasında onlarca dağcının hayatını, yüzlercesinin çeşitli organlarını […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial