En İkonik Katedrallerden Biri: Duomo di Milano

duomo di milano

Koronavirüs günlerinde insanlık evlere kapanınca eğlence alışkanlıkları da geçici mi kalıcı mı olacağını bilemesek de değişiyor. Öne çıkan eğlencelerden biri de Youtube, Instagram gibi platformlarda sanatçıların verdiği canlı konserler. Bunlardan birini de 12 Nisan akşamı ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli verdi ve Paskalya etkisiyle Hıristiyan ilahilerinden oluşan konsere koronavirüs salgınıyla boğuşan İtalya’nın Milano şehrindeki Milano Katedrali, nam-ı diğer Duomo di Milano ev sahipliği yaptı. Her ne kadar konserin canlı olmadığını sonradan fark etsek de Duomo’nun ve Duomo Meydanı’nın muhteşem görselliği Bocelli üstadın sesiyle birleşince konseri sonuna kadar izledik. Bu arada İtalya’nın en önemli katedrallerinden olan Duomo’nun tarihini merak ettik ve sizler için araştırdık. Keyifli okumalar!

duomo di milano
Duomo di Milano inşaatında kullanılan ilk taş blok.

Günümüzde ihtişamlı yapısıyla tüm Hıristiyan dünyasında hem dini hem de mimari açıdan bir başyapıt sayılan Duomo’nun yerinde Roma İmparatorluğu döneminde Aziz Thecla’ya adanmış bir kilise bulunmaktaydı ve bu kilisenin tamamlanması 355 yılında gerçekleşmişti. 836’da eklentilerle büyütülen bu kilise 1075 yılındaki bir yangında tamamen yerle bir olmuştur ancak temelleri Duomo’nın altında halen ziyaret edilebilmektedir.

Duomo’nun içinde yer alan birçok heykelden biri: Aziz Bartelemeo.

Duomo’nun inşaatına 1386 yılında Milano Başpiskoposu Antonio de Saluzzo tarafından başlandı. İnşaatın başlaması için gereken alanın biri başpiskoposun olmak üzere iki saray ve eski bir kilisenin yıkılmasıyla açılması Duomo’nun görkeminin daha başlangıçtan planlandığını göstermektedir. Milano’da başa geçen hükümdarların neredeyse her biri katedralin inşaatına kendilerinden bir katkı yaparak Avrupalı ünlü mimarları Milano’ya getirdi ve eklentilerle katedrali büyüttü. Hatta 1488 yılında ünlü İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci de katedralin dekorasyonuyla alakalı bir yarışmaya modeller gönderdi ancak daha sonra yarışmadan çekildi. Aynı zamanda, Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart İtalya’yı fethedip İtalya Kralı ilan edildikten sonra katedrale yeni eklentiler yapılmasıyla ilgili emirler verdi.

Çoğu büyük ve ikonik katedral gibi inşaatı yüzyıllar süren Duomo’daki inşaat 1965 yılında katedraldeki son kapının da eklenmesiyle bitiyor ancak Duomo yenileme ve koruma amaçlı inşaat çalışmalarının halen devam ettiği yaşayan bir mimari yapı. Katedralin tepesindeki som altından Madonnina heykeli defalarca helikopterin de içinde yer aldığı yollarla çalınmaya çalışıldıysa da hala yerinde. Duomo, İtalyan yarımadasında Vatikan’daki Aziz Petrus Basilikası’ndan sonra ikinci, Avrupa’da dördüncü en büyük katedraldir.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarihe Geçen Felaket: Çernobil Nükleer Kazası

Sal Nis 14 , 2020
Ukrayna’nın Kiev şehri yakınlarındaki küçük Pripyat kasabasında çıkan orman yangını Çernobil Nükleer Reaktörü’ne doğru ilerlerken bu kasabanın adı ne zaman anılsa akıllara gelen büyük felaket günleri tekrar gündemde. Ukrayna kaynaklarının aktardığına göre 26 Nisan 1986’da büyük patlamanın meydana geldiği Pripyat’taki reaktörle yangın arasında bir kilometreden az bir mesafe kaldı ve […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial