Tarihin En Tartışmalı Papası: Papa Joan

Merkezi Vatikan’da bulunan ve dünyada milyarlarca üyesi bulunan Katolik Kilisesi’nin başı 2000’lerin başından beri birçok skandalla dertte. Bunlardan bazıları Papalık seçimlerinde dönen oyunlar, kiliselerdeki rahiplerin çocuk istismarına bulaşması gibi hem politik hem yüz kızartıcı olaylar. Ancak bu skandallardan daha da büyük bir tanesi günümüzden bin yıldan fazla süre önce Kilise’nin başına gelmiş ve bugünkü olaylardan çok daha büyük ses getirmiş, bugüne kadar anlatılarak tarihteki yerini korumuştur. Bu skandalın baş kahramanı ise Joan adlı, ailesi İngiltere’den Almanya’ya sürgün edildikten sonra Almanya’da büyüyen ve dini eğitimini Mainz’da İngiliz misyonerlerin kurduğu bir kilisede alan bir kadın.

O dönemde kız çocuklarının din eğitimi almalarının hoş karşılanmamasını ise küçüklüğünden beri erkek kıyafetleri giyip erkek gibi davranmasıyla aşar Joan. İlk eğitimi sırasında Latince ve Yunanca öğrenen ve asıl adının Gilberta ya da Jutta olduğu söylenen Joan, John Anglicus adını alarak Atina’ya dini eğitimini devam ettirmeye gider. Buradan da bir yolunu bularak Roma’ya geçer. Dini bilgisi sayesinde dikkat çekip daha üst düzeylerdeki kardinaller ve din adamlarından bir çevre edinir.

Burada basamakları hızla tırmanarak kardinallik makamına gelen Gilberta ya da Jutta, 853 senesinde Papa IV. Leo’nun ölümü üzerine diğer kardinaller tarafından bilgisi ve liyakatiyle papalık görevine seçilir ve Papa IIIV. Joan adıyla Papa olur. Yaklaşık 2 sene 3 ay boyunca kadın olduğunu gizlemeyi başarır Joan. Ancak,  855 senesinde Roma’daki Lateran Kilisesi’ndeki bir ayin sırasında doğum sancıları baş gösterir ve Joan sokakta bir bebek dünyaya getirir. Böylece 2 yıldan uzun süredir Papalık makamında oturan IIIV. Joan’un aslında kadın olduğu, hatta sakladığı hamileliği ortaya çıkar ve Kilise tarihinin en büyük skandallarından biri patlak verir.

Joan’un sonu hakkındaysa çeşitli rivayet vardır. Anlatılan bir hikayeye göre Romalılar, Joan çocuk dünyaya geldikten sonra kadın olduğunu anlarlar. Joan’u ayaklarından bir at arabasının arkasına bağlar ve sürüklenirken öldürene kadar taşlarlar. Başka bir rivayetteyse, Joan çok uzak bir kiliseye sürgün edilir ve doğurduğu erkek çocuk Kilise tarafından büyütülür ve daha sonra Ostia Kilisesi’nin rahibi olur.

Joan'ın Öldürülüşü

Kadın Papa Joan’un hikayesinin doğruluğu ise tartışmalı bir konu. Joan’un hikayesine tarih kayıtlarında ilk olarak yaşadığı dönemden yaklaşık 350 yıl sonra rastlanır. Katolik Kilisesi bu hikayenin yayılmasını önlemeyi tüm gayretiyle denediyse de hikaye hem yazılı hem sözlü kaynaklarla günümüze kadar gelmiştir. Hatta Papalar seçildikten sonraki ilk ayinde “testis kontrolü”ne tabi tutularak erkekliklerinin tespit edilmesi geleneğinin ikinci bir Joan vakasının yaşanmasının önlenmesi için halen devam ettirildiği söylenmektedir.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarihin En Ölümcül Salgın Hastalıkları

Paz Nis 5 , 2020
Aralık 2019 ayında Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi yani küresel salgın olduğu ilan edilen koronavirüs salgını dünyada insanların hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Sars-Cov-2 adı verilen ve koronavirüsü ailesinin yeni bir üyesi olarak tanımlanan hastalık nedeniyle dünya çapında 1 milyon […]
Kara Veba
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial