Savaşın Gölgesinde Ertelenen Spor

2020’nin başından beri devam eden Koronavirüs salgını dolayısıyla hepimiz yaşam tarzımızda zorunlu değişiklikler yapmaya devam ediyoruz. Devletler toplum sağlığının korunması amaçlı önlemler alırken toplumlar değişiyor, ekonomiler yeni bir düzen için hazırlık yapıyor. Bu önlemler bir yandan da büyük spor organizasyonlarını etkiledi. Avrupa ve tüm dünyada ulusal ligler Şubat ayından itibaren ertelenmeye başladıktan sonra gözler uluslararası organizasyonlara çevrildi. Bu turnuvalardan önce Mart ortasında UEFA Euro 2020’nin 2021’e ertelendiğini açıkladı. Ardından bir hafta sonra da Uluslararası Olimpiyat Komitesi Tokyo’da gerçekleştirilecek 2020 Olimpiyat oyunlarının 2021’e ertelendiğini açıkladı. NBA, Euroleague, Şampiyonlar Ligi, Formula 1 gibi büyük organizasyonlar da sırayla erteleme kararlarını açıkladı. Biz de tarihte savaş sebebiyle iptal edilen olimpiyat ve dünya kupalarını hatırladık ve bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar!

1916 Yaz Olimpiyatları

Olimpiyat oyunları tarihi Antik Yunanistan’a dayanan ve dünyadaki en geniş katılımlı ve en büyük spor organizasyonu. Modern zamanlarda ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi gözetiminde ilk olimpiyat oyunları 1896 yılında gerçekleştirildi. Bundan sonra her dört yılda bir düzenlenen olimpiyatların 1916 yılında o dönemki Alman İmparatorluğu’nun başkenti Berlin’de yapılması kararlaştırıldı. Olimpiyat stadyumunun yapımına 1913 yılında başlandı. 1914’te I. Dünya Savaşı başladı. Kimse savaşın uzun yıllar süreceğini tahmin etmediği için olimpiyat hazırlıkları ilk etapta tüm hızıyla devam ettirildi ancak savaşın süresi uzadıkça 1916 olimpiyatlarının iptal edilmesine karar verildi. Almanya ise I. Dünya Savaşı’ndan sonra 1916’da gerçekleştirme şansını kaybettiği olimpiyatlar için 1931’de tekrar başvurdu ve II. Dünya Savaşı öncesi son olimpiyat olan 1936 Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptı.

1940-1944 Olimpiyatları

1936’da Berlin’de gerçekleştirilen Olimpiyat oyunları Nazi Almanyası’nın dünyaya gövde gösterisi yaptığı ve propaganda aracına dönüştürdüğü bir etkinlik oldu. Bu olimpiyatlar için Almanya’da Hitler’in propaganda aracı olarak gösterişi ne kadar etkin kullandığını gösterir biçimde yüz bin kişi kapasiteli bir stadyum ve 6 adet gymnasium inşa edildi. (Hitler’in Nazi propagandasında kullandığı savaş makineleri için bu yazımıza göz atabilirsiniz.)

olimpiyat
1936’da Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda bir madalya töreni sırasında seyirciler Nazi selamı veriyor.

1940 Olimpiyatları ise en ihtilaflı organizasyon süreçlerinden birini yaşadı. 1932’de başlayan kampanyada aday şehirler Tokyo, Helsinki, Roma ve Barselona’ydı ve son oylamada Tokyo Helsinki’yi geçerek 1940 Yaz Oyunları’na ev sahipliği yapma hakkını kazandı. Ancak 1937’de II. Çin-Japon Savaşı başlayınca Japon hükümetinden bazı isimler savaş sırasında olimpiyat oyunlarının yapılmaması için baskı yapmaya başladı. Savaş sanayisi de olimpiyatlar için yapılacak inşaatların demir-çelik ürünleri yerine ahşaptan yapılmasını isteyince Japonya’nın olimpiyatlardan çekilmekten başka seçeneği kalmadı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’yse olimpiyatların düzenlenmesi görevini diğer finalist Helsinki’ye verdi. Ancak 1939 Eylül’ünde II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Uluslararası Olimpiyat Komitesi, olimpiyatların düzenlenmesini belirsiz bir tarihe kadar erteledi. Olimpiyatların yeniden düzenlenmesi ise 1948 Londra Olimpiyatlarına kadar mümkün olmadı.

1942-1946 Dünya Kupası

dünya-kupasi
Uruguay Montevideo’daki ilk Dünya Kupası finalinin oynandığı stadyum- 1930.

Olimpiyatlar atletizm dünyası için ne ifade ediyorsa Dünya Kupası da futbol dünyası için aynısını ifade ediyor. FIFA’nın düzenlediği Dünya Kupası da dört yılda bir, farklı ülkelerin ev sahipliğinde düzenlenen bir spor organizasyonu. Ancak, 1930’da resmi olarak başlayan dünya kupası tarihinde de organizasyonun gerçekleştirilemediği iki sene var: 1942 ve 1946.

1936’da Berlin Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Almanya 1942 Dünya Kupası için de başvuruda bulundu. Haziran 1939’da Brezilya da gelecek dünya kupası için başvurusunu FIFA’ya yaptı. Ancak yine Eylül 1939’da başlayan büyük savaş sebebiyle 1942 Dünya Kupası daha ev sahibi açıklanmadan iptal edildi. Savaş bittikten sonra 1946 Dünya Kupası’nın yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu oldu. Savaştan büyük bir ekonomik yıkımla çıkan dünya devletleri dünya kupasına hazırlık için gereken paranın bu yıkımın onarılmasına harcamanın daha mantıklı olduğunu görerek 1946 organizasyonunun da iptal edilmesi konusunda anlaştı.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

"Karşı Yaka"dan "Beyoğlu"nun Semtine: Pera

Paz Nis 26 , 2020
Yenikapı’da yapılan son kazılarla yerleşim tarihi 8500 yıl, kent tarihi 3000 yıl geriye dayanan İstanbul, Türkiye’de en çok turist çeken, iki kıtayı birleştiren, Roma’dan Osmanlı’ya tarihin en büyük kültürel ve siyasi imparatorluklarına ev sahipliği yapan kadim bir şehir. İstanbul’un en turistik ve tarihi semtlerinden biri de Galata Kulesi çevresindeki Galata’nın […]
Pera

Bunları da beğenebilirsiniz...

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial