Hitler’in Savaş Makineleri

II. Dünya Savaşı’nın bitişinin üzerinden 70 yıldan fazla zaman geçti. Dünyanın o güne kadar gördüğü en büyük yıkıma yol açan II. Dünya Savaşı’nda on milyonlarca insan öldü, şehirler kısa zamanda yeniden inşa edilemeyecek şekilde tahrip oldu ve özellikle Avrupa ekonomileri uzunca bir süre savaşın getirdiği zararları telafi etmek için mücadele ettiler, başta ABD olmak üzere dış kaynaklardan aldıkları desteklerle varlıklarını sürdürebildiler. Savaşın dünya siyasetine armağan ettiği iki süper güç olan Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin arasında başlayan Soğuk Savaş ise 1990’lı yılların başına kadar devam etti. Bunlar II. Dünya Savaşı’nın en çok bilinen sonuçları olsa da bir diğer ve daha az bilinenleri ise savaş teknolojilerinde çığır açan Hitler ve savaş makineleriydi.

Almanya, II. Dünya Savaşı’nı Polonya’yı işgal ederek başlattığında savaşın 6 uzun yıla yayılacağını ve bu kadar kayba yol açacağını tahmin etti mi bilinmez ancak savaş sırasında Alman silah teknolojisindeki gelişmelere bakacak olursak Adolf Hitler’in kurguladığı savaşta çok detaylı planları olduğu anlaşılabiliyor. Tüm Alman ekonomisinin savaşı devam ettirecek şekilde yeniden yapılandırıldığı savaş yıllarında aynı zamanda Alman mühendisleri de yeni silahlar üretmek ve savaşı lehlerine çevirmek için yoğun çaba sarf ettiler. İşte bu çabanın ürünü olan, kimi savaşta kullanılan kimi ise aktif olarak kullanılmasa da gelecek gelişmelere yol gösteren savaş makinelerinden bazıları.

1- Hayalet Bombardıman Uçağı

Horten Ho 229

Horten Ho 229 adındaki jet motorlu uçak, 49000 feet yükseklikte ve saatte 600 mil hızla uçabilecek şekilde tasarlanmış ve görevlerini fark edilmeden yerine getirmek üzere üretilmişti. Dünyanın ilk hayalet uçağı olan Horten Ho 229, ilk uçuşunu 1944’te gerçekleştirdi.

2- Fritz X Radyo Kontrollü Bomba

Fritz X

Radyo kontrolüyle yönlendirilebilen bu bomba tarihe ilk akıllı bomba olarak geçmiş ve bugünkü güdümlü füzelerin atasıdır. Bu bomba yüksek tahrip kapasitesiyle büyük savaş gemileri ve kruvazörleri vurmak için tasarlandı.

3- Uzaktan Kumandalı Tanksavar Mayın

Radyo Kontrollü Mayın

Özellikle 90’lı yıllarda meydana gelen etnik çatışmalarda sıkça söz edilen mayınlar konusunda da Hitler ve mühendisleri son derece yenilikçi bir düşünceyle tankların mayınlara yönelmesini beklemek yerine mayınları tanklara yönlendirdiler. Minyatür tankları andıran mayınları uzaktan kumandayla düşman tankların altına sokularak patlatılıyordu.

4- Messerschmitt ME 163 Komet Jet Motorlu Avcı Uçağı

ME 163 Komet

Jet motorlu uçak teknolojisinin avcı uçağı versiyonu olan ME 163, saatte yaklaşık 700 millik hızıyla ABD’nin saatte 440 mille uçabilen P-51 Mustang uçaklarından 250 mil daha hızlıydı. ME 163 30 mm’lik iki topla donatılsa da yüksek hızı düşman uçaklarını vurmayı zorlaştırıyordu. Buna rağmen, savaş boyunca 300’den fazla ME 163 üretildi.

5- Schwerer Gustav

Gustav Schwerer

Büyük Gustav olarak da bilinen bu dev top dünya tarihinde inşa edilmiş ve kullanılmış en büyük top olma özelliğine sahip ve Hitler ve mühendislerinin en büyük rüyalarından birinin sonucu olan bir proje. Bir ray üzerinde hareket ettirilebilen top yaklaşık 1350 ton ağırlığa sahipti ve 7 tonluk mermileri yaklaşık 50 km mesafeye gönderebiliyordu.

6- Panzer VIII Maus

Panzer VIII Maus

İnşa edilen en ağır tank olan Maus tankı 188 tonluk ağırlığıyla aslında kendi sonunu hazırlayan bir lanete sahipti. Bu ağırlıkta bir tankı hareket ettirecek motor bulunamayınca prototip ulaşılması hedeflenen saatte 20 km hız yerine sadece 13 km ye ulaşabildi. Sadece 2 adet üretildi ve üretimi çok maliyetli bulunarak terk edildi.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarihin En Tartışmalı Papası: Papa Joan

Paz Nis 5 , 2020
Merkezi Vatikan’da bulunan ve dünyada milyarlarca üyesi bulunan Katolik Kilisesi’nin başı 2000’lerin başından beri birçok skandalla dertte. Bunlardan bazıları Papalık seçimlerinde dönen oyunlar, kiliselerdeki rahiplerin çocuk istismarına bulaşması gibi hem politik hem yüz kızartıcı olaylar. Ancak bu skandallardan daha da büyük bir tanesi günümüzden bin yıldan fazla süre önce Kilise’nin […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial