İki Padişah, İki Portre, İstanbul’da

Son  dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle tekrar Türkiye’ye kazandırılan ve döneminin en ünlü ressamları tarafından yapılan portre formatındaki Osmanlı Padişahı tabloları ilgi çekiyor. Önce 25 Haziran 2020’de açık arttırmadan alınan Fatih Sultan Mehmet tablosunun ardından Mart 2021’de yapılan bir açık arttırmada satın alınan Kanuni Sultan Süleyman tablosu da alıcısı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlandı. Gelin bu tabloların satın alınmasının detaylarını birlikte inceleyelim. İyi okumalar!

Fatih Sultan Mehmet’in Üç Tablosundan Biri

fatih-sultan-mehmet
Fatih Sultan Mehmet’in resmedildiği portredeki ikinci kişinin kimliği büyük bir sır.

Fatih Sultan Mehmet’in resmedilmiş üç portresinden biri olan portre 25 Haziran 2020’de İngiltere Londra’daki Ulusal Galeri tarafından Sotheby’s müzayede evi aracılığıyla açık arttırmayla satışa çıkarıldı. 400-600 bin pound fiyatla satışa çıkarılan portre İBB tarafından 770 bin pounda satın alınarak 20 Ağustos 2020’de İstanbul’a ulaştırıldı. Yüksek güvenlik önlemleri altında İstanbul’a getirilen ve Saraçhane’deki İBB Binası’nda yine yüksek güvenlikli bir salonda koruma altına alınan Fatih portresi 6 Ekim 2020’de İstanbullular’ın ziyaretine açıldı.

Ünlü İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında resmedilen portre Fatih’in başka bir kişiyle resmedildiği tek portre olarak dikkat çekiyor. Fatih Sultan Mehmet’in 3 Mayıs 1481’de ölümünden 6 ay önce yapılan tablonun Fatih’in son resimlerinden olduğu biliniyor. Resimdeki diğer kişi hakkında ise çeşitli tahminler bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise Fatih’in oğullarından Cem Sultan olduğu. Ancak, bu kişinin tıraşlı ve açık tenli olması dolayısıyla Batılı bir kişi olabileceği de tahminler arasında. 33.4×45.4 santimetre boyutlarındaki tablo halen Saraçhane’deki İBB Binası’ndaki özel salonda ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor.

Kanuni Sultan Süleyman Tablosu

kanuni-portre
Kanuni Sultan Süleyman’ın Portresinin Ressamı Bilinmiyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun onuncu ve en güçlü padişahlarından olan, Avrupa’nın korkulu rüyası konumuna yükselen Kanuni Sultan Süleyman’ın 16 ya da 17. Yüzyıla ait yeni keşfedilen tablosu yine Sotheby’s müzayede evi tarafından Fransız koleksiyoner sahibinin isteğiyle satışa çıkarıldı. Açık arttırma kataloğunda Kanuni’nin muhtemelen 43 yaşında resmedildiği söylenen tablo 22.7×17.5 santimetre boyutlarıyla Fatih portresine göre daha küçük bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. Ressam ise belirsiz.

Sotheby’s in 60 bin pound fiyatla satışa çıkardığı portre ise Sotheby’s’in 120 bin pound beklentisinin çok üzerine çıkan adı açıklanmayan bir alıcı tarafından 438 bin 500 poundluk bir fiyata satın alındı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Twitter üzerinden yaptığı açıklama ise büyük bir şaşkınlık yarattı. Tablo, adı açıklanmayan alıcı tarafından İBB’ye bağışlanmıştı.

Böylece son bir yıl içerisinde Türkiye tarihine damga vurmuş iki önemli padişahın çok değerli iki portresi vatan topraklarına dönmüş oldu. Umarız yurtdışında bulunan ve tarihimiz için bu kadar önemli başka eserler de Türkiye’ye döner ve hepimizin ziyaret ederek bu tarihe tanıklık etme fırsatı olur.

Kaynak: IBB, memurlar.net, Die Welle, Milliyet

Uzay Yarışı hakkındaki yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hidrojen Bombası: Nükleer Bombadan Daha Güçlü Tek Bomba

Çar May 12 , 2021
2 Mayıs 1945’te Berlin’in, 8 Mayıs 1945’te de tüm Avrupa’daki muharip Alman birliklerinin Sovyet ve Müttefik ordularına koşulsuz olarak teslim olmasının ardından Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı sona ermişti. Ancak Doğu’da Japonya halen savaşmaya devam ediyordu. Batıda Mihver devletleri Almanya ve İtalya’nın kesin yenilgisine rağmen tarihi gururlarıyla ünlü Japonlar mağlubiyeti kabul […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial