Jeanne d’Arc: Fransa’nın Azize Savaşçısı

Tarihte efsaneleşmiş bazı kadınlar var. Kimisi Marie Curie gibi yaptığı buluşlarla hayatlar kurtaran, kimisi Kara Fatma gibi örgütlediği kadınlarla Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye koşan, eline silah alıp vatanı savunan, kimisi I. Elisabeth gibi dünya hakimiyetini bir imparatorluktan alıp diğerine alan… Ancak bunlardan belki de hiçbiri Fransa’nın ünlü kahramanı Jeanne d’Arc kadar dramatik bir hikayeye sahip olmadı. İşte bir toprak sahibinin kızından Fransız halk kahramanına dönüşen ancak henüz 19 yaşındayken yakılarak öldürülen bu genç kızın öyküsü… İyi okumalar!

Çiftçinin Kızını Seçen Azizler

Domremy
Jeanne’ın doğduğu ev ve sağda, arka planda küçükken devam ettiği kilise.

Jeanne d’Arc’ın hikayesine başlamadan önce Fransa topraklarının o dönemde içinde bulunduğu durumdan kısaca bahsedelim.

İngiltere 1154’ten itibaren Fransa topraklarından gelen ve Norman halkına mensup krallar tarafından yönetiliyordu. Fransa’nın çeşitli bölgelerinde bu tarihi bağ sebebiyle hak iddia eden İngiliz soyluları ve kraliyet ailesi 1328’de VI. Charles geride oğul ya da erkek kardeş bırakmadan öldüğünde İngiltere Kralı III. Edward Fransız tahtında hak iddia etti ancak bu talep Fransız soyluları tarafından Fransa’nın gerçek Fransızlar tarafından yönetilmesi gerektiği sebebiyle reddedildi. Bunun üzerine başlayan ve 1453’e kadar süren taht savaşları tarihe Yüzyıl Savaşları olarak geçti.

İşte Jeanne d’Arc, Avrupa’yı kasıp kavuran bu savaşların son döneminde Doğu Fransa’nın Domremy adlı köyünde köyün ileri gelenlerinden olan ve geniş arazilere sahip aynı zamanda köyün idaresinde de yetki sahibi bir babanın kızı olarak 1412’de dünyaya geldi. Jeanne’ın köyü İngiltere’nin yanında savaşan Burgundy Krallığı’nın toprakları arasında kalan ancak Fransa’ya sadık bir köydü.

Jeanne’ın İngilizler tarafından yargılanması sırasında anlattığına göre ileride hayatına mal olacak görüler o daha 13 yaşındayken başladı. Anlattığına göre bu görülerde Aziz Michael, Azize Catherine ve Azize Margaret kendisine görünmüş ve İngilizler’in hakimiyetine giren Paris ve Fransız kralların taç giydiği Reims şehirlerini kurtarma görevi azizler tarafından ona verilmişti.

Bu ilahi görevle harekete geçen Jeanne köyünden iki askeri ikna ederek kendisini Fransa tahtının varisi ancak henüz tahta çıkamamış olan Charles’la buluşmaya götürmelerini istedi. Düşman Burgundy bölgesinden erkek bir asker kılığında geçen Jeanne, bu iki askerin yardımıyla Fransız sarayına ulaştı ve Charles’la birebir görüşme imkanı buldu. Haftalar süren konuşmalarının yanında Charles Jeanne’ın inancını ve anlattıklarını din adamaları tarafından da sorgulattı.  Bu görüşme sırasında o sıralarda Orleans’daki İngilizler’e saldırmaya hazırlanan Fransız ordusunun başına geçirilmesi konusunda kralı ikna etti ve tarih sahnesine artık bir kumandan olarak çıktı. Kralın bu seçiminde o güne kadar art arda yenilgiler alan Fransa’nın galip gelmek için her yolu denediği ve halkta dini referanslarıyla da dilden dile dolaşmaya başlayan Jeanne’ın Fransız halkının moral ve motivasyonu üzerinde olumlu bir etki yaratabileceği düşüncesi rol oynamış olmalı.

Kazanılan Savaşlar ve Kahraman Bir Asker Olarak

Jeanne d’Arc

jeanne

Veliaht Charles’ın desteğini alan Jeanne 27 Nisan 1429’da Charles’ın sağladığı küçük bir orduyla Orleans’a doğru yola çıktı. Doğu kapısından şehre giren Jeanne ve beraberindekiler kuşatma altındaki şehre çok ihtiyaç duyduğu erzak ve malzemeleri ulaştırarak insanlara umut aşıladı. 8 Mayıs’a kadar süren karşılıklı saldırılar sonucu Fransız ordusu kuşatmayı kırdı ve Orleans’ı kuşatan İngilizler geri çekildi. Bu zafer, “azizlerin kutsadığı” Jeanne’ı halk önünde daha da ünlendirdi.

16 Temmuz’a kadar devam eden zaferler sonunda Jeanne ve yanındaki kumandanlar Reims şehrini teslim aldı ve ertesi gün VII. Charles taç giyerek tahta çıktı. Tahta çıkış töreni sırasında Kralın yanında Jeanne ve Jeanne’ın elinde üzerinde çarmıha gerilmiş İsa figürü olan Charles’ın flaması vardı.

jeanne-d-arc
Charles’ın taç giyme töreninde elinde Charles’ın flamasıyla Jeanne d’Arc.

8 Eylül 1429’da Charles ve Jeanne’ın ordusu Paris’i kuşatsa da teslim alamadı. Jeanne’ın büyük bir azimle defalarca saldırmasına rağmen şehir düşmeyince Charles kuşatmanın kaldırılmasını emretti.

Yakalanışı ve Ölümü

Mayıs 1430’da Burgundy ordusunun Compiegne şehrini kuşatması sırasında gece karanlığından faydalanarak gizlice şehre girdi ve savunmayı düzenledi. Çatışmalar sırasında 23 Mayıs’ta yakalandı ve İngilizler’e satıldı.

Her ne kadar bir savaş esiri olarak yakalansa da Jeanne d’Arc’ın dini referansları, azizlerden doğrudan mesajlar aldığını iddia etmesi ve kazandığı zaferlerin Fransız halkında karşılık bulması Kilise’nin ve özellikle İngiltere yanlısı Fransız din adamlarının tepkisini çekmişti. Bu sebeple yargılanması öncelikle din adamları tarafından yapıldı ve Kilise’nin otoritesini göz ardı ederek azizlerden mesaj aldığı yalanını yaymak, küfür ve dinden çıkmayla suçlandı. Rouen’de yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırıldı ve cezanın infazı için seküler yönetime teslim edildi.

Bu eşsiz hikayeye sahip kahraman Jeanne d’Arc kısa ancak kitaplara ve filmlere konu olan 21 yıllık ömrünü odun yığını üzerinde yakılarak tamamladı. Yakılmadan önce papazdan son isteğiyse bir haçın görebileceği bir yükseklikte tutulması, böylece hayattaki son anlarında haykıracağı duaların Tanrı’ya kadar ulaşabilmesiydi.

Kaynak: Vikipedi, History Channel, Britannica

Everest Dağı’na tırmanarak dünyanın çatısına ulaşan ilk kaşifler hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kamçıcılar: Orta Çağ Hıristiyan Dünyasının Çilecileri

Sal Haz 1 , 2021
İslam aleminde özellikle Hz. Hüseyin’in öldürüldüğü Kerbela Olayı anmalarından aşina olduğumuz bir görüntü var. Muharrem ayının 10. gününe denk gelen bugün Şii mezhebini takip eden bazı inananlar Kerbela günü Hz. Hüseyin’in ve beraberindekilerin çektikleri acıları hatırlamak adına kendilerini ucu keskin kırbaçlarla kırbaçlarlar. Ancak, bu tanıdık olduğumuz pratiğin Orta Çağ Avrupasında […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial