Kamçıcılar: Orta Çağ Hıristiyan Dünyasının Çilecileri

İslam aleminde özellikle Hz. Hüseyin’in öldürüldüğü Kerbela Olayı anmalarından aşina olduğumuz bir görüntü var. Muharrem ayının 10. gününe denk gelen bugün Şii mezhebini takip eden bazı inananlar Kerbela günü Hz. Hüseyin’in ve beraberindekilerin çektikleri acıları hatırlamak adına kendilerini ucu keskin kırbaçlarla kırbaçlarlar. Ancak, bu tanıdık olduğumuz pratiğin Orta Çağ Avrupasında daha az bilinen ancak çok daha ilginç, hatta bunu geçim yolu haline getiren bir grup var: Kamçıcılar.

Kamçıcılar kendilerini kamçılayarak çektikleri acılarla İsa’nın acısını anlamaya çalışıyorlardı.

Kamçıcılık diyebileceğimiz bu pratikte dini bütün ve referanslarını İncil’den ve Hıristiyan öğretilerinden alan son derece ortodoks pratiklerle dini yaşayan insanlar kendilerini kamçılayarak hem bir dini ifade ediş şekli hem de Tanrı önünde çeşitli musibetlere karşı affediliş ararlar.

Kamçıcılığın hayata dökülmüş hali 11. Yüzyılda yaşamış Roman Katolik bir keşiş olan Peter Damian’a uzanır. Bu keşişe göre ancak Hıristiyan peygamberi İsa’nın yaşadığı acıları yaşayabilenler sonsuz kurtuluşa erişir. Keşiş Peter’dan sonra Dominicus Loricatus da haftada bir kez sırtını yirmi kez kırbaçlayarak gerçekleştirdiği bir pratik geliştirir ve bunun yine kurtuluşa giden yolda tek seçenek olduğunu anlatır.

Ancak bu pratiğin Hıristiyan şehirlerine ve halka yayılması kamçıcılar tarafından olur. Başlarına gelen açlık, kıtlık, doğal felaketler, savaşlar gibi olumsuz durumlara karşı Tanrı’nın affına sığındıklarını, İsa’nın acılarını hatırlayarak kurtuluşu bulabileceklerini gruplar Peter ve Dominicus’un öğretilerini izlediklerini ifade ederek şehirlerde belirmeye başlar. İlk olarak 1259’da, büyük bir kıtlık ve açlık çekilen 1258 yılından bir yıl sonra İtalya’nın ortalarındaki Perugia şehrinde görülen kamçıcılar buradan Kuzey İtalya’ya ve Avusturya’ya yayılırlar. Kuzey İtalya’daki gruplar o kadar büyür ki Modena, Bologna, Parma gibi şehirler 10 bin kişiye ulaşan topluluklarla karşılaşır ve bazıları bu grupların şehirlere girmesini yasaklar.

kamçıcılar
Şehirlere gelen kamçıcı gruplar halkın günahlarına kendi çektikleri acılarla af arıyorlardı.
Karşılığı ise halkın kendilerine hediye ettiği para ve erzaklardı.

Almanya’da ve Kuzey Batı Avrupa’da ortaya çıkan kamçıcı hareketi ise daha net bir şekilde belgelenebilmektedir. Kendilerine Haç Kardeşliği diyen ve beyaz giysiler giyen bu insanlar İsa’nın dünyada yaşadığı yılları temsil eden 33.5 gün boyunca yollarda dolaşır ve kamplarını büyük şehirlerin dışına kurarak buralara gelen şehirli insanlarla kendilerini kamçıladıkları ritüellerini gerçekleştirir. Bu sayede şehri ve insanları kutsadıkları kabul edilen gruptakiler hem para hem de kendileri için gerekli erzakları halkın hediyesi olarak toplayarak yollarına devam ederler.

Kilise ise bu durumdan hiç hoşnut olmaz. Özellikle bu insanların Kilise’nin yüzyıllardır oluşturduğu dini pratiklerini dışına çıkması, halktan ilgi görmeleri, Kilise’nin onaylamadığı kamçılama sırasında çıkan kanlarının kumaş parçalarına sürülerek kutsal objeler gibi saklanması gibi putperestlik durumlarının ortaya çıkması sonucu kamçıcılar Kilise’nin düşmanlığını kazandı ve Avrupa’nın birçok ülkesinde yasaklandılar ve pratikleri dine küfür olarak kabul edildi.

Kaynak: Vikipedi

Fransız azize savaşçı Jeanne d’Arc’ın dramatik hikayesi için buraya tıklayın.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarihin Uzun Süre Tahtta Kalan Güçlü Hükümdarları

Çar Haz 2 , 2021
2 Haziran 1953’te taç giyen Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Kraliçesi II. Elizabeth bugün tahttaki 68. yılını kutluyor. İngiltere tahtında uzun süre hüküm süren krallar ve kraliçeler içinde 63.5 yıllık Victoria’yı uzun süre önce geçerek en uzun süre tahtta bulunan İngiliz hükümdar ünvanını alan II. Elizabeth’in bu rekoru kırılamaz gibi […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial