İspanya’daki Türkler: Los Turcos

Los Turcos
Los Turcos’un organize ettiği bir geçit töreni…

Arda Turan’ın Barcelona’ya transferi sonrası Real Madrid’e karşı Barcelona’yı destekleyen Türkler’in sayısında mütevazi sayılamayacak bir artış oldu kuşkusuz. Avrupa’nın güneybatı ucundaki yarımada İspanya bizlerin hayatında bu zamana kadar futboluyla, flamengosuyla, Ibizasıyla yer aldı. Ancak, İspanya’da Türkiye’nin ilgisini daha fazla çekmesi gereken bir kasaba var: Sax. İspanya’nın Valencia bölgesinde yer alan Sax adlı ve yaklaşık 10 bin nüfuslu kasaba her sene bir hafta boyunca adeta küçük bir Anadolu kasabasına dönüşüyor. Bunun sebebi ise kasabada bulunan ve Türklüğü iliklerine kadar özümsemiş “Los Turcos” yani “Türkler” adlı bir grup.

“Los Turcos”un hikayesi kasabada 400 yıldır devam eden “Moros y Cristianos” yani “Arap Müslümanlar ve Hıristiyanlar” adlı bir festivale dayanıyor. Asırlardır süren bu festivalde Arap Müslüman ve Hıristiyanlar halklardan tarihte oluşup dağılmış birçok grubu temsil eden insanlar, temsil ettikleri halkların yerel kıyafetlerini giyip yerel şarkılarını çalarak geçit törenleri yapıyor ve temsilen Sax’ta bulunan kaleyi her gün bir grup ele geçiriyor “-muş gibi yapıyor”. İspanya tarihinde özellikle Endülüs Emevi Devleti döneminde Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında vuku bulan kanlı savaşların aksine bu savaş oyunu kansız, eğlenceli ve her defasında barışla sonuçlanıyor.

“Los Turcos”un bir grup olarak ortaya çıkmasıysa 1922 senesinde kasabada bulunan Hıristiyan gruplarının arasında çıkan bir anlaşmazlık sonucu bir grubun ayrılıp “Los Turcos” adını almasıyla olmuş. 1922’den beri sürekli üye kazanan grup günümüzde yaklaşık 800 üyeye sahip ve bu gruba katılmak yıllık yüzlerce euroluk aidatı gözden çıkarmayı gerektiriyor. “Los Turcos”, “Moros y Cristianos” Festivali’ne katılan grupların en büyüğü ve festivalde de 5 bandoyla ve yüzlerce kişilik geçit ekipleriyle temsil ediliyor.

los turcos

Madrid Büyükelçiliğimizin de son yıllarda ilgi gösterdiği ve destek verdiği “Los Turcos” grubu kendilerini Türk olarak tanımlamaktan gurur duyduklarını ve İspanyol kimliklerinin yanında Türk kimliklerini de hayatlarının sonuna kadar onurla taşıyacaklarını söylüyorlar.

Sax’la ilgili bizi ilgilendiren bir diğer bilgiyse Sax kasabasının koruyucusu sayılan Aziz Blas’ın Sivas’ta doğmuş olması ve Sivas’ta mezarının bulunması. Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği’nin geçmişteki girişimleriyle “Los Turcos” grubunun başkanı Francesco Sanches Chico ve birçok üye Sivas’ta Aziz Blas’ın mezarını da ziyaret etme imkanına sahip olmuşlar.

Türkiye’nin uluslararası alanda birçok sorunla boğuştuğu bu günlerde dünyada bizi böylesine kabullenip seven dostlarımızın olması ise içimizi bir nebze olsun rahatlatıyor.

Kaynak: cnnturk.com

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hitler'in Savaş Makineleri

Paz Nis 5 , 2020
II. Dünya Savaşı’nın bitişinin üzerinden 70 yıldan fazla zaman geçti. Dünyanın o güne kadar gördüğü en büyük yıkıma yol açan II. Dünya Savaşı’nda on milyonlarca insan öldü, şehirler kısa zamanda yeniden inşa edilemeyecek şekilde tahrip oldu ve özellikle Avrupa ekonomileri uzunca bir süre savaşın getirdiği zararları telafi etmek için mücadele […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial