Nereden çıktı bu Avrupa Süper Ligi?

Avrupa Süper Ligi
Avrupa Süper Ligi’nin 12 kurucusu Avrupa’nın en büyük kulüpleri.

18 Nisan 2021 Pazar akşamı futbol dünyası Avrupa’dan gelen haberlerle çalkalanmaya başladı ve sonunda yıllardır süregiden bir tartışma sansasyonel bir şekilde nihayete erdi. Avrupa’nın en zengin ve dünyanın en başarılı futbol kulüplerinden olan Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Arsenal, Tottenham Hotspur, Liverpool, Juventus, AC Milan, Inter Milan önceden hazırlandığı belli olan ama yine de beklenmedik şekilde Avrupa Süper Ligi’nin (European Super League) kurulduğunu açıkladı. FIFA, UEFA, Avrupalı futbol federasyonları ve ülkelerin kulüplerarası organizasyonları tarafından şiddetle karşı açıklamalar yapıldı. Gelin bu çalkantılara sebep olan Avrupa Süper Ligi fikrinin geçmişini ve muhtemel geleceğini inceleyelim. İyi okumalar!

Avrupa Süper Ligi fikrinin doğuşu

Aslında hikaye uluslararası alanda değil İtalya’da başladı. 1998’de Media Partners adlı bir İtalyan şirket uluslararası alanda kapalı bir lig kurulması fikrini araştırmaya başladı. Ancak bu proje UEFA’nın Şampiyonlar Ligi formatını değiştirmesi ve Kupa Galipleri Kupası’nı kaldırmasıyla rafa kaldırıldı. O dönemde Avrupa’nın büyük kulüpleri Avrupa futboluna getirilen yeni formatı olumlu karşıladı.

Florentino Perez
Barcelona eski başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi’nin en önemli fikir adamlarından
ve bunun mükafatını Lig’in ilk başkanı olarak almış görünüyor.

2009’da Real Madrid’in efsane başkanlarından Florentino Perez’in Şampiyonlar Ligi formatına getirdiği eleştiri ise daha büyük yankı yaptı. Perez özetle Şampiyonlar Ligi formatının futbolun en iyilerinin en iyileriyle rekabetini her zaman sağlamadığını söylüyordu. Bu kısaca şu demekti: Biz, futbol endüstrisine en çok para harcayıp yatırım yapan takımlar olarak görece düşük ulusal liglerin sportif başarı ve finansal açılardan başarısız kulüplerle oynamak istemiyoruz. Bu görüş 2021’de Süper Lig’in kuruluşunda da ana fikir olarak karşımıza çıktı ki bu tartışmaya aşağıda yeniden döneceğiz.

Ekim 2020’ye gelindiğinde Sky Sports FIFA’nın Şampiyonlar Ligi formatını değiştirmeye hazırlandığını ve Avrupa’nın büyük 18 takımının hepsinin birbiriyle oynayacağı bir sistem önereceğini açıkladı. Yeni ligin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki NBA, NHL, NFL, MLB gibi kapalı lig formatının ardından playofflar ve düşme olmaması planlanıyordu.  Ancak, bu haberin aksine 21 Ocak 2021’de FIFA ve 6 kıtanın en üst futbol organizasyonları ortak bir açıklamayla mevcut futbol organizasyonları dışında bir Avrupa Süper Ligi’nin kabul edilmeyeceğini, bu lige katılacak takımların ve oyuncularının diğer uluslararası organizasyonlardan men edileceğini söyleyen sert bir açıklama yayınladı. Ancak tüm bu restlere rağmen “Avrupa’nın zenginleri” 18 Nisan 2021 gecesi Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunu ve ilk başkanının fikir babası Florentino Perez olduğunu ilan ettiler. Olaylar da burada karıştı.

Amaç ve tepkiler

Gelelim neden böyle bir lige ihtiyaç duyuldu meselesine. Kısa cevap: Para. Uzun cevap aslında bu kısa cevabın etrafında şekil buluyor. Bilindiği üzere dünya futbol organizasyonları arasında Dünya Kupası ve kıtasal organizasyonları saymazsak en çok takip edilen, en rekabetçi ve en büyük ekonominin yaratıldığı organizasyon Avrupa Şampiyonlar Ligi. Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Juventus, Bayern Münih gibi tarihleri başarılarla dolu kulüplerin yanında son yıllarda büyük dolar milyarderlerinin satın alarak başarıya taşıdığı Paris Saint Germain, Manchester City gibi kulüplerin domine ettiği Şampiyonlar Ligi, bizim de temsilcilerimizin katılabildiği ve zaman zaman büyük başarılar elde ettiği bir organizasyon. Ancak, bu kulüplerin yanında ulusal liglerinde bile büyük başarıları olmayan, ancak sürpriz şampiyonluklarla bu organizasyona katılmaya hak kazanan mali ve sportif açıdan daha zayıf kulüpler de yer alıyor. İşte zenginlerin kendilerince haklı ama bizce futbolun ruhuna aykırı itirazları burada ortaya çıkıyor.

Sportsvalue’nun yaptığı bir analize göre Şampiyonlar Ligi’nin 2017 senesinde televizyon yayın hakları ve sponsorluklardan yarattığı toplam gelir 2.1 milyar euro. Maçların yapılacağı şehirlere gerçekleşen turizmin getirisi 237 milyon Euro. Sadece finalin gerçekleştirileceği şehrin tahmini kazancı 50 milyon Euro. Avrupa Süper Ligi’nde ise ekonomi daha da büyük. New York Times’ın haberine göre kurucu üyeler 3.5 milyar euroluk bir parayı paylaşacak. Bu takım başına 400 milyon euroya tekabül ediyor. İşte bu pasta futbola en çok parayı harcayan büyük kulüplerin bölünmesini istemeyeceği kadar büyük, çok büyük.

Örneğin, ülkemizin geçen sene Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcisi Başakşehir Futbol Kulübü’nün şampiyon olduğu bir senaryoda ülke futbolunun kazanacağı toplam gelir 82.4 milyon Euro’ydu. Spor Toto Süper Lig’in 2019-2020 sezonundaki toplam yayın gelirinin yaklaşık 200 milyon Euro olduğunu, Avrupa Süper Ligi’nin kurucularının sadece ligin kuruluşuyla 400 milyon Euroluk bir meblağı kasalarına koyacağını düşünürsek aslında mevcut formata gelen tepkilerde Avrupalı büyüklerin haklı olduğu gibi bir sonuç çıkıyor. Ancak daha önceden de dediğimiz gibi futbol herkese açık olduğunda, sürpriz şampiyonluklarla güzel bizce. Bu da “güzel oyun”un eşitlikçi ve adil tarafını bırakırsak oyunun endüstrileşmeye kurban gideceğini gösteriyor.

12 kulübün aldığı bu ani karara dünya futbolundan ve Türkiye’den gelen tepkilerse şimdilik tek ses. Öncelikle, dünya futbolunun regülatörü FIFA, İngiliz, İspanyol ve İtalyan ulusal federasyonlarının da katıldığı çok sert bir açıklamayla Avrupa Süper Lig’ini onaylamadıklarını ve kararın geri alınması için en sert önlemler de dahil her türlü hukuki ve sportif yolun izleneceğini açıkladı. Bu önlemlere sadece kulüplerin değil Avrupa Süper Lig’e katılacak kulüplerin oyuncularının uluslararası müsabakalara katılmalarının yasaklanması da dahil.

Avrupa Süper Ligi kurulduktan sonra FIFA ve UEFA’nın da dahil olduğu
neredeyse tüm futbol otoriteleri şiddetle karşı çıkan açıklamalar yaptı.

Türkiye’den Kulüpler Birliği de yaptığı açıklamada ”Kulüpler Birliği olarak yaşanan gelişmeleri derin bir endişeyle takip ediyoruz. Avrupa Süper Ligi’nin hayata geçmesi Avrupa futbolunun bütünlüğüne telafisi zor bir zarar verecektir. Kulüpler Birliği futbolun ruhuna darbe vuracak bu talihsiz fikir karşısında UEFA ve paydaşlarının yanındadır. Dayanışma ve işbirliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir zamanda, bazı Avrupa kulüplerinin kendi çıkarlarını futbolun ortak çıkarının önüne koyduğunu açıkça ortaya koyan ayrılık planlarını şiddetle kınıyoruz” diyerek Avrupa Süper Ligi’ne karşı çıktığını açıkladı. Dünya otoritelerince en başarılı teknik direktörlerden sayılan İngiliz efsanesi Sir Ferguson da karşı cephede yerini aldı ve Süper Lig’i “dünya futboluna hakaret” olarak tanımladı.

Neticede bir yanda endüstriyel futbola en büyük yatırımı yapan kulüpler bu yatırımlarını korumaya çalışırken bir yanda “güzel oyun”un güzel kalması için dünya futbolu birleşmiş durumda. Temennimiz diğer sportif branşlardaki para ve endüstri odaklı bakışın biraz daha dışında kalan, zayıfın da iyi oynadığında karşılığını alabildiği futbolda işin daha fazla karışmaması ve bu tarz projelerden vazgeçilmesi.

Bu çalkantıların sonucu ne olursa dünya futbolunda tarihi bir döneme tanıklık ediyoruz ve bir gün geldiğinde biz de oradaydık ve her şeyi izledik diyeceğiz ve bizi en mutlu eden tarafsa sanıyoruz bu.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Super_League

https://www.aspor.com.tr/galeri/diger/super-ligde-yayin-gelirleri-belli-oldu-kim-ne-kadar-kazanacak

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/alex-ferguson-avrupa-super-ligi-futbola-hakaret-1829176

https://www.ntvspor.net/futbol/kulupler-birligi-nden-avrupa-super-ligi-tepkisi-607ca65df9459c14645ca5b3

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarihten Bugüne Emirgan Korusu

Paz Nis 25 , 2021
Koronavirüs salgınıyla geçen bir seneden fazla zamandır hepimiz çoğunlukla evlerimize kapandık. İş ya da başka sebeplerle dışarı çıkmak zorunda kalanlarımız da ya kendimizi maske ve mesafeye dikkat ederek korumaya çalıştık ya da kalabalıktan uzak alanlar aradık. Biraz olsun nefes almak isteyenlerimiz de parklara, bahçelere, sahillere koştuk. Arkadaşlarla ya da ailemizle […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial