Pompei: Lavların Altında Zamanda Donan Şehir

Tarihte çeşitli sebepler yok olan şehirler ya da özellikle dini kaynakların anlattığı kavimler hep ilgi çekmiştir. Bunlardan biri de İtalya’daki Vezüv Yanardağı’nın püskürmesiyle küllerin altında kaybolan koca bir şehir olan Pompei. Gelin efsanelere ve lanetli hikayelere konu olan bu şehrin yok oluşunu birlikte inceleyelim. İyi okumalar!

Pompei Şehrinin Tarihi

pompei
Pompei arka plandaki Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde kuruluydu.

Pompei şehrinin kurulu olduğu İtalya’nın Campania bölgesindeki Napoli şehri yakınlarındaki alanda ilk yerleşimler M. Ö. 8. Yüzyıla tarihlenmektedir. Sırasıyla Yunanlar ve Etrüskler’in hakimiyetinde yaşayan şehir halkı şehrin deniz ve iç kesimler arasındaki bağlantıyı sağlayan Sarno Nehri’ne kıyısı olmasıyla ticaretle meşguldü. Bu sayede şehir yüzyıllarca gelişerek hatrı sayılır bir zenginlik elde etmişti. Şehrin en parlak zamanları ise M. Ö. 290’dan itibaren girdiği Roma hakimiyeti altında yaşandı. Halen şehrin kalıntılarının olduğu açık hava müzesinde bu zenginliğin izleri görülür. Özellikle yeme-içme dükkanları, geniş sosyal alanlar, büyük tapınaklar şehirdeki aktif ve ferah hayatın göstergesidir.

Ancak şehrin en büyük sorunlarından biri aslında halkın yaşayarak alıştığı küçük ve orta şiddetli depremlerdi. Tarihçi Plinius’un yazdıklarına göre bu tarz depremler bölge halkını korkutmuyordu çünkü sık sık yaşanıyordu. Şehir halkının bilmediğiyse bu depremlerin şehrin hemen kuzeyindeki aktif bir yanardağ olan Vezüv’ün içindeki hareketlerden kaynaklandığıydı.

Vezüv Patlaması

Vezüv patladığında Pompei halkının çoğu kaçmayı başarsa da
şehirde kalanları çok trajik bir son beklemekteydi.

24-25 Ağustos 79 günlerinde yaklaşık yirmi bin kişi olduğu tahmin edilen şehir halkı yine günlük işleriyle ilgilenmekteyken Veziv Yanardağı’nın o korkunç patlaması gerçekleşti. Yaklaşık iki gün süren patlama boyunca önce 18 saatlik kül yağmuru gerçekleşti. Bu süre şehir halkının çoğunun kaçmasına yetecek süreyi verdi. Ancak kaçamayan ya da evinden ayrılmak istemeyenleri korkunç bir son buldu. Daha sonra şehre ulaşan piroklastik akıntı denen ve yoğun kül ve yakıcı hazlardan oluşan duman bütün şehri yaklaşık 6 metrelik kül yığını altında bıraktı. Evlerinde saklanmaya çalışan şehirde kalan halk ise hem bu kül bulutunun ağırlığına dayanamayan evlerin çökmesi hem de boğulma sonucu öldü.

Tarihin en trajik olaylarından olan Pompeii’nin yok oluşu uzun yıllar sadece antik tarihçilerden geleceğe ulaşan yazmalardan okundu. Ancak 1748’de o dönem Napoli Kralı olan Bourbon Hanedanı’ndan Charles için yapılmak istenen yazlık sarayın temel kazıları sırasında bulunan ilk kalıntılarla bölgede bir yerleşim olduğu saptandı. Ne yazık ki bu dönem kazıları sonucu şehir tanımlanamadı.

Küller Altında Katılaşmış İnsanlar

Şehirde kalanların sonu küller altında kalarak ve
boğularak ölmek oldu.

1863’te yapılan başka kazılar sırasında katılaşmış kül yapıları altında bulunan şehir yapıları ve Pompei’yi belki de bu kadar ünlü yapan taşlaşmış insan cesetleri bulundu. Aslında bu figürler ne kadar taşlaşmış ceset olarak bilinse de sonradan bu figürlerin içindeki cesetlerin zamanla çürüyüp yok olduğu ve dışarıdaki katılaşmış lav ve külden oluşan kalıpların sağlam kaldığı anlaşıldı.

Son olarak Kasım 2020’de yapılan kazılarda iki taşlaşmış insana daha rastlandı. Bu şekilde bulunan ve henüz bulunamayan taşlaşmış insan sayısının binin üzerinde olduğu tahmin edilmekte.

Kaynak: Vikipedi, Euronews

Büyük İskender hakkındaki yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dunkirk Tahliyesi: Savaşın Kaderini Değiştiren Günler

Cts May 22 , 2021
Koronavirüs salgının başlangıcında hayatımızda daha önce bu kadar önem arz etmeyen birçok kavramı daha çok kullanmaya başladık. Bunlardan biri de tahliye. Virüs kriziyle kırılan dünyanın birçok yerinde yaşayan ve yurda dönmeye çalışan vatandaşlarımız devlet ve özellikle ulaştırma alanında faaliyet gösteren özel sektör firmaları işbirliğiyle tahliye edilerek yurda getirildi. Bundan önce […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial