Tarihin En Ölümcül Salgın Hastalıkları

Aralık 2019 ayında Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi yani küresel salgın olduğu ilan edilen koronavirüs salgını dünyada insanların hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Sars-Cov-2 adı verilen ve koronavirüsü ailesinin yeni bir üyesi olarak tanımlanan hastalık nedeniyle dünya çapında 1 milyon 200 bini aşkın insan bu yazının yayımlandığı tarihte enfekte olmuş durumda, hastalığa bağlı gerçekleşen ölümlerin sayısı ise 60 bini geçti.

Herkesin evlere kapanıp hastlaıktan korunmaya çalıştığı bugünlerde aklımıza “Peki tarihte neler oldu? Koronavirüs benzeri salgınlar hangileriydi? En ölümcül salgınlar hangileriydi?” gibi sorular geldi ve biz de bu konuda kısa bir liste hazırladık ve sizlere sunuyoruz. Keyifli okumalar!

1- Atina Vebası

Atina Vebası

Yunan tarihçi Thucydides’in aktardığına göre tarihin ilk kayıtlı ve büyük boyuttaki salgını M.Ö. 430 yılı civarında gerçekleşen Atina Salgını’ydı. Atina’ya liman kenti Pire üzerinden girdiği düşünülen salgının 75 bin ile 100 bin arasında ölüme sebep olduğu düşünülüyor. Rakam yüksek görünmese de o dönemdeki Atina nüfusunun dörtte birine denk gelmesi salgının korkutuculuğunu ve büyüklüğünü ortaya koyuyor.

2- Antoninus Vebası

Antoninus Vebası

M.S. 165-180 yılları arasında Roma’da görülen bu salgına çiçek ya da kızamık hastalığının sebep olduğu düşünülse de gerçek sebebi gizemini hala korumakta. Romalı tarihçi Dio Cassius’a göre günde 2 bin Romalının ölümüne sebep olan salgın aralarında Roma İmparatoru Lucius Verus’un da bulunduğu 5 milyon kadar insanın canına mal oldu.

3- Justinyen Vebası

Justinian Vebası

İnsanlık tarihindeki en ölümcül salgınlardan biri olan Justinyen Vebası sonucu 25 milyon insan öldü. Bu hastalık Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti Konstantinopolis’te İmparator I. Justinyen döneminde ortaya çıktı ve en öldürücü olduğu noktada günde 10 bin insanın canını aldı. Hastalık tek seferde çözülmedi. İkinci ve üçüncü kez yükselen salgın hastalık sebebiyle toplamda 50 ile 100 milyon arasında insan hayatını kaybetti.

4- Kara Veba

Kara Veba Doktoru
Kara Veba Salgını esnasında doktorlar hastalarla mesafeyi korumak için gaga benzeri maskeler takardı.

Orta ve Doğu Asya’da ortaya çıktığı düşünülen ve ticaret yollarıyla Avrupa’ya ulaşan Yersinia Pestis adı verilen bir bakterinin yol açtığı hastalık Avrupa’nın o tarihe kadar gördüğü en ölümcül salgın hastalığa sebep oldu. Bakterinin ticaret gemilerinde Avrupa’ya ulaşan farelerin üzerinde yaşayan sineklerle Avrupa’ya yayıldığı sanılmaktadır. 1347-1351 yılları arasının en ölümcül olduğu salgın sonucunda Avrupa’da bazı tarihçilere göre 75 bazı tarihçilere göre 200 milyon insan öldü. Bu sayı o dönem Avrupa nüfusunun yüzde 30 ile 40’ına tekabül etmekteydi ve salgın öncesi nüfusa yeniden ulaşılması Avrupa’nın 200 yılını aldı. Kara Veba salgını bir hastalık sonrası ortaya çıkan geniş ekonomik, kültürel ve dini sonuçlarıyla da dünya tarihinde yaşanan en önemli olaylardan biridir.

5- İspanyol Gribi

İspanyol Gribi
Fransa’da bir hastanede İspanyol Gribi sebebiyle yatmakta olan Amerikan askerleri, 1918.

Koronavirüs salgınıyla en çok karşılaştırılan salgınlardan biri olan İspanyol gribi domuz gribi adıyla da bildiğimiz H1N1 virüsünün bir alt kolu olan virüs sebebiyle ortaya çıkan bir hastalık. Ocak 1918-Aralık 1920 arasında yaygın olarak görülen hastalık I. Dünya Savaşı’nda savaşan askerlerin cepheden ülkelerine dönmesiyle tüm dünyaya yayıldı. Diğer salgınlardan farklı olarak yaşlı ve zayıf bünyeli insanlar yerine genç yetişkinlerde daha öldürücü seyreden hastalık sonucu 17 milyonu Hindistan’da olmak üzere toplam 30 milyona yakın insan hayatını kaybetti.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tekalifi Milliye Emirleri

Sal Nis 7 , 2020
Bu hafta koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda gündeme gelen Tekalifi Milliye Emirleri Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinde önemli yere sahip kararlardan biridir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı sırasında hem askeri hem siyasi birçok önemli kararlar alınmıştı. Devletin beka mücadelesi verdiği, her yanından işgal edilmiş bir vatanı kurtarmaya çalışan kurucu kadroların […]
Tekalifi Milliye
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial