Tarihin Uzun Süre Tahtta Kalan Güçlü Hükümdarları

2 Haziran 1953’te taç giyen Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Kraliçesi II. Elizabeth bugün tahttaki 68. yılını kutluyor. İngiltere tahtında uzun süre hüküm süren krallar ve kraliçeler içinde 63.5 yıllık Victoria’yı uzun süre önce geçerek en uzun süre tahtta bulunan İngiliz hükümdar ünvanını alan II. Elizabeth’in bu rekoru kırılamaz gibi görünse de geçmişte II. Elizabeth’ten daha uzun süre hükmünü sürdüren hükümdarlar da oldu. Bunların en ünlülerinin listesini derledik.

En Uzun Süre Tahtta Kalan Hükümdar: 14. Louis

XIV-Louis

“Güneş Kral” ya da “Büyük Louis” olarak da anılan ve 1643’te Fransa tahtına çıkan 14. Louis bu ünvanlarını hak edecek kadar uzun bir süre, tam 72 yıldan fazla tahtta kaldı ve 1715’te ölümüne kadar ülkeyi yönetti. Fransa’yı feodal Orta Çağ yapısından modern ve merkezden yönetilen bir idare anlayışına kavuşturan 14. Louis Fransa’nın Hollanda, İspanya ve Avrupalı koalisyon güçleriyle yaptığı birçok savaş sırasında tahttaydı ve Fransa’yı Avrupa’nın en büyük ve güçlü devleti haline getirdi.

Eleştirilemeyen Hükümdar: Bhumibol Adulyadej

bhumibol-adulyadej

Dünya tarihinde 14. Louis’den sonra en uzun süre tahtta kalan hükümdar ünvanına sahip Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, taht adıyla 9. Rama, Chakri Hanedanı’ndan Tayland tahtına oturan dokuzuncu hükümdardı. Tahtta kaldığı süre boyunca 30 başbakan gören 9. Rama Tayland’da sonsuz bir saygı görse de dünya literatürüne 30 milyar dolar olduğu tahmin edilen servetiyle de geçti. Çok sert yasalarla korunan tahtını ise eleştirmek ciddi hapis cezasıyla sonuçlanan bir suçtu.

Franz Joseph I

Franz-Joseph-I

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinin Almanya ile birlikte önde gelen müttefiklerinden olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hükümdarı I. Franz Joseph, 1848’den 1916’daki ölümüne kadar hüküm sürdü. Hükümdarlığı boyunca Avrupa’daki milliyetçilik akımlarıyla mücadele eden I. Franz Joseph, Avusturya İmparatorluğu’nda reforma giderek Macaristan’a otonom bir statü verdi ve ülkeyi çifte monarşi sistemine geçirdi. Bosna Hersek’i 1908’de ilhak etmesiyle Rusya’yla Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun arasının daha da açılmasına sebep olan Franz Joseph I, Alman Kayzeri II. Wilhelm ile I. Dünya Savaşı’nın mimarları arasındadır.

Victoria

queen-victoria

Adını İngiltere tarihinde bir döneme veren Kraliçe Victoria, 1837’den 1901’e kadar 63 seneden fazla tahtta kaldı. İngiltere’ye ünlü “üzerinde güneşin batmadığı imparatorluk” sıfatını kazandıracak şekilde tüm dünyada İngiliz genişlemesinin en hızlı geliştiği dönem onun dönemidir. Ünvanları arasına 1876’da, kolonileştirilen Hindistan’ın Kraliçesi ünvanını da ekleyen Victoria, ülkesini siyasi anlamda olduğu kadar kültürel ve endüstriyel alanlarda da dünya devi haline getirdi. Öldüğünde dünyanın tartışmasız lideri olan bir ülke ve gerçek anlamında bir imparatorluk bıraktı.

II. Elizabeth

hükümdar-elizabeth

Tam 68 yıl önce bugün taç giyen II. Elizabeth, dünya tarihinde en uzun süre tahtta kalan 4. hükümdar olmasının yanında özellikle genç nesiller için kral ya da kraliçe denince akla gelen ilk figür. Babası 6. George’un ölümüyle tahta geçen II. Elizabeth’in hükümdarlığı ise ne babası gibi savaş hikayeleriyle ne de Victoria gibi eşsiz bir imparatorluğun inşasıyla geçti. 1947’de evlendiği Yunanistan ve Danimarka tahtındaki haklarından onun için vazgeçen Edinburgh Dükü Philip’le dört çocuğu oldu. Afrika’nın dekolonizasyonu ve Britanya İmparatorluğu’nun birçok toprağını kaybetmesi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne katılması ve ardından Brexit olarak bilinen süreçte tekrar üyelikten ayrılması gibi politik değişimler onun döneminde yaşandı. Ancak Elizabeth dönemi denince akla gelen en önemli şeyler genelde dünya magazin gündemini meşgul edecek olaylar oldu. Prenses Diana ile Veliaht Charles’ın olaylı evliliği, torunlarının son dönemde gerçekleştirdiği yine olaylarla anılan evlilikler, çeşitli skandallarla anılan II. Elizabeth yine de İngiliz monarşisinin başı olarak hala sevilmekte ve İngiliz hakimiyetinin sembolü olarak kabul edilmektedir.

Kaynak: Vikipedi

Fransa’nın Azize Savaşçısı Jeanne d’Arc’ın dramatik hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial