Tarihteki En İlginç 10 İşkence Yöntemi

Tarih boyunca insanlık dışı uygulamalar ve işkence yöntemleri insanları kontrol altında tutmak ve baskı unsuru oluşturmak için kullanılmış. Biz de tarihte farklı devletlerin uyguladıkları korkutucu ve şeytanın aklına gelmeyecek kadar ilginç işkence yöntemlerini derledik. Keyifli okumalar.

1- Metal Boğa

Mahkum ya da kurban ısıyı iyi ileten bir metalden yapılmış, içi boş bir boğanın içine sokulur. Boğanın ağız kısmında içerideki buharı dışarı verecek bir boşluk bırakılır ve boğa içindeki kurbanla birlikte altında ateş yakılmak suretiyle ısıtılır. Boğa yavaş yavaş kızarırken içindeki kurban da artan ısıyla yavaş yavaş pişmeye başlar ve sonunda acı çığlıklar içerisinde ölür.

2- Kafir Çatalı

Bu işkence yöntemi yine basit mühendisliğin iyi amaçlara hizmet edebileceği kadar kötücül amaçlarla da ne kadar kolayca kullanılabileceğini gösteriyor. Aslında oldukça ilkel bir tasarımı olan bu işkence aletinin iki ucu çatal şeklindedir ve bir ucu kurbanın boynuna değerken diğer ucu çeneye değecek şekilde ayarlanır. Eğer kurban uyuklarsa çatalın uçları çeneye ve göğse girerek kurbanı acılı bir şekilde öldürür.

3- Yahudi Kazığı

Bu işkence yöntemi hem aşağılayıcı hem de oldukça acı verici bir şekilde tasarlanmış. Kurban iplerle bağlanarak havada asılı halde bırakılır. Kurbanın altındaki kazık ise kurbanın bağlı olduğu ipler zamanla gerildiğinden aşağı sarkacağından makatına girerek kurbana acılı ve feci bir ölüm getirmekteydi. Bu kazıkların temizliği de özellikle hiç yapılmazdı ki kurban eğer bu işkenceden sağ kurtulursa enfeksiyondan dolayı yine hayatını kaybederdi.

4- Demir Bakire

Filmlerde çokça rastlanan bu korkunç işkence aleti bir insan şeklinde tasarlanmış demir bir kutudan ibaret. Ancak kutunun içinde aralıklarla ucu sivriltilmiş çiviler yer almaktaydı ve kutunun kapısı kapatıldığında ete geçen çiviler kurbanın hiçbir şekilde hareket etmesine müsaade etmiyordu. Aynı zamanda işkenceci bu çivileri dışarıdan hareket ettirerek kurbanın daha fazla acı çekmesini ve istediği cevapları vermesini sağlıyordu.

5- Gerdirme Askısı

Yine Kara Murat filmlerinden aşina olduğumuz bir işkence yöntemi. Aslında insanın vücut bütünlüğünü ne kadar koruyabileceğini de ortaya koyan bu alet, kurbanın kollarından ve bacaklarından yatar pozisyonda bağlanmasını ve bu iplerin makaralar tarafından gerdirilmesini sağlıyordu. Eğer kurban işkenceciyi tatmin edici cevaplar veremezse geriye gövdeden kopmuş bacaklar ve kollar kalıyordu.

6- Deve Derisi

Osmanlı İmparatorluğu’nda kullanıldığı iddia edilen bu işkence yönteminde kurbanın saçları kazınır ve kafasına deve derisi sarılırdı. Deve derisi yeni çıkan saçların yukarı uzamasını engeller ve saçlar kafatasının içine doğru uzamaya başlar. Beyne ulaşan saçlar “kimin bu saçlar” demeye kalmadan kurbanı acılı bir ölümle baş başa bırakır.

7- İspanyol Eşeği

İnanın, bu eşeği gördükten sonra bizim eşeklerin gözleri daha bir güzel gelecek. Bu işkence yönteminde V şeklindeki bir tahtaya oturtulan kurbanın ayaklarına ağırlıklar bağlanarak yere doğru olan baskı artırılır. Kurbanın altındaki çiviler ve tahtanın şekli sebebiyle kurban acı ve uzun bir ölümü beklemeye koyulur.

8- Çöpçünün Kızı

Bu işkence yöntemi de İngiltere’de Londra Kulesi’nin teğmeni olan bir asker tarafından icat edilmiş. Şekildeki halkanın içine oturtulan kurbanın zaten rahatsız olan pozisyonu metal çerçeve sıkıştırıldıkça daha da kötü bir hal alır. Kurbanın ağzından ve burnundan kan gelene kadar sıkıştırma devam eder ve iç organların sıkışma sonucu parçalanmasıyla ölüm gerçekleşir. Çöpçünün Kızı’nın bu teğmene nasıl bir kazık atıp da böyle bir işkence aletinin ortaya çıktığıysa muamma.

9- Madenci Fareler

Bu işkence belki de en korkunçlardan biri zira canlı canlı ölüyorsunuz (!) Kurbanın midesinin üzerine altı açık bir kafes içinde büyük fareler bırakılır. Bu kafesin üst tarafında ateş yakılarak fareler korkutulur ve korkudan çılgına dönen fareler kaçmak için tek yön olan aşağıya yönelirler: kurbanın midesine. Fareler madenciler gibi kurbanın karnını kemirerek delmeye başlarlar ve neticede kurban kan kaybından ölene kadar canlı canlı kemirilir.

10- Asma, Hadım Etme, Koparma

İşkencelerin belki de en sadisti olan bu yöntemde kurban farklı işkence yöntemlerinin art arda kullanılmasıyla öldürülüyordu. Önce bir tahta platform üzerine yatırılan kurban boğazından asılıyor ancak öldürülmüyordu. Ölmeye yakın bir halde indirilen kurban bu sefer canlı canlı hadım edildiğine tanık oluyordu. Ardından kol, bacak gibi uzuvlar sırayla kesiliyor, en sonunda kurbanın kafası kesilerek öldürülüyordu.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dan Brown'ın Origin Kitabında Geçen Bazı Yerler

Paz Nis 5 , 2020
Dan Brown’ın Origin adlı eseri sürükleyici hikayesinin yanı sıra içinde hikayenin çeşitli bölümlerinin geçtiği tarihi ve turistik mekanlarla okuyucuyu uzun bir yolculuğa da çıkarıyor. Biz de Origin’de geçen mekanlardan bazılarını listeledik. Keyifli okumalar. Guggenheim Museum – Bilbao İspanya’nın kuzeyindeki Bask Bölgesi’nde bulunan Guggenheim Müzesi faaliyete geçtiği 1997 senesinde Frank O. […]
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial