Tekalifi Milliye Emirleri

Bu hafta koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda gündeme gelen Tekalifi Milliye Emirleri Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinde önemli yere sahip kararlardan biridir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı sırasında hem askeri hem siyasi birçok önemli kararlar alınmıştı. Devletin beka mücadelesi verdiği, her yanından işgal edilmiş bir vatanı kurtarmaya çalışan kurucu kadroların halkıyla yan yana omuz omuza bir mücadele verdiğinin kanıtlarından biriydi Tekalifi Milliye Emirleri. Biz de Cumhuriyet tarihimizin en önemli olaylarından biri olan Tekalifi Milliye Emirleri nedir, Tekalifi Milliye Emirlerinin maddeleri nelerdi gibi soruları merak ettik ve sizler için kısa bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar!

Tekalifi Milliye Emirlerine Giden Süreç

Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkıp devlet dağıldıktan ve İstanbul, İzmir gibi birçok önemli şehri de içeren büyük bir bölümü galip devletler arasında paylaşılıp işgal edildikten sonra Anadolu’da işgal yanlısı gruplar toplandığı gibi işgal karşıtı, vatansever gruplar da silahlanıp direnişe geçmişti. Öncelikle düzensiz ordular halinde dağda ovada çete savaşı veren Kuvayi Milliye Birlikleri olarak toplanan bu kuvvetler Mustafa Kemal Atatürk’ün direnişi bir dizi kongre ve toplantının ardından resmi olarak başlatmasıyla düzenli ordu saflarına katıldılar. Direnişin örgütlenmesinde Kazım Karabekir, Refet Paşa, Ali Fuat Paşa, Rauf Bey gibi hem orduda hem siyasette isim sahibi isimlerinin desteğiyle büyük ilerleme sağlandı. İşbirlikçi İstanbul Hükümeti’ne karşı 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılarak Ankara Hükümeti kuruldu ve bu tarihten itibaren Kurtuluş Savaşı’nın siyasi alandaki temsilcisi oldu.

Kazım Karabekir
Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa

Kurtuluş Savaşı boyunca öncelikle Kazım Karabekir’in komutasındaki Doğu Cephesi’nde Ermenistan’a karşı zafer kazanıldı ve bu cephedeki askerlerin Batı Cephesi’ne kaydırılmasına imkan doğdu. Ancak bu sırada Çerkez Ethem kuvvetlerinin de destek verdiği Batı Cephesi’nde Yunan kuvvetleri 1920 sonlarında ilerleme kaydetti ve Ankara’yı tehdit eder hale geldi. Bunun üzerine Ali Fuat Paşa Batı Cephesi komutanlığından alınarak yerine İsmet Paşa getirildi ve 1921 başlarında İnönü’de yapılan iki muharebeyle Yunanların Anadolu içlerine ilerleyişi durduruldu. Ancak, Temmuz 1921’de Yunan birliklerinin yeni saldırısı karşısında Türk birlikleri Kütahya-Eskişehir Savaşı’nda yenilgiye uğradı ve komutayı bizzat ele alan Mustafa Kemal Paşa orduyu Sakarya Nehri kıyısına çekti ve Yunanlılardan gelecek yeni bir saldırı için savunma hattı burada kuruldu. Tekalifi Milliye Emirlerinin yayımlanması da işte bu saldırıya hazırlık dönemine denk gelmektedir.

Tekalifi Milliye Emirleri Maddeleri

Tekalifi Milliye
Tekalifi Milliye Komisyonlarına silah ve giyeceklerini teslime eden halk.

Ulusal Yükümlülükler anlamına gelen Tekalifi Milliye Emirleri 7 Ağustos 1921’de Mustafa Kemal Paşa’nın yasama yetkisine dayanarak çıkarttığı 10 maddelik bir emirnamedir. Bu emirlerle Türk ordusunun yaklaşan Yunan saldırısı için ihtiyacının karşılanması amaçlanmıştır.

  1. Her ilçede bir tane Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak.
  2. Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek.
  3. Her aile bir askeri giydirecek.
  4. Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40’ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
  5. Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının %40’ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
  6. Her türlü makineli aracın %40’ına el konacak.
  7. Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının %20’sine el konacak.
  8. Sahipsiz bütün mallara el konacak.
  9. Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacak.
  10. Halkın elindeki araçlar bir defa olmak üzere 100 km’lik mesafeye ücretsiz askeri ulaşım sağlayacak.

Maddelerden görüldüğü gibi yaklaşan savaşa karşı eldeki kısıtlı imkanlarla hazırlanmak zorunda olan Türk ordusu halkına başvurmuş, halkın elindeki yiyecek, giyecek, silah ve cephaneye bu koşullarda bile bedelleri sonradan ödenmek koşuluyla el konulmuştur. İşgal durumlarında devlet-millet dayanışmasını en güzel örnekleyen tarihi olaylardan biri olan Tekalifi Milliye Emirleri Türk Kurtuluş Savaşı tarihinde de en önemli yerlerden birini almıştır.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

En İkonik Katedrallerden Biri: Duomo di Milano

Paz Nis 12 , 2020
Koronavirüs günlerinde insanlık evlere kapanınca eğlence alışkanlıkları da geçici mi kalıcı mı olacağını bilemesek de değişiyor. Öne çıkan eğlencelerden biri de Youtube, Instagram gibi platformlarda sanatçıların verdiği canlı konserler. Bunlardan birini de 12 Nisan akşamı ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli verdi ve Paskalya etkisiyle Hıristiyan ilahilerinden oluşan konsere koronavirüs salgınıyla […]
duomo di milano
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial