Deprem: Türkiye’nin Gerçeği

1980-90 arası yıllarda doğanların çocukluklarının en büyük travmalarından biri 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Gölcük merkezli ve 7.4 büyüklüğündeki depremdi. Deprem sonrası yaşanan acılardan alınan dersler ve çıkarılan yönetmeliklerle yapılar depreme dayanıklı hale getirilmeye çalışılsa da hala hedefe ulaşabilmiş değiliz. Marmara fayının yakınındaki İstanbul gibi büyük metropollerle birlikte Doğu Anadolu fayının etrafında yerleşmiş şehirler en büyük risk altında. Türkiye coğrafi olarak da Avrasya-Arap-Afrika levhaları arasında yer alıyor ve ülkemizde Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu olmak üzere üç adet aktif fay hattı bulunuyor. Biz de Türkiye coğrafyasında tarih boyunca meydana gelen depremleri merak ettik ve kısa bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

115 Antakya Depremi

Türkiye coğrafyasında en çok can kaybına sebep olan depremde 260 bin kişinin hayatını kaybettiği sanılıyor.

557 Konstantinopolis Depremi

Bizans döneminde İstanbul’da gerçekleşen bu depremde dönemden ulaşan kaynaklara göre şehrin yarısının yıkıldığı söyleniyor. Bir Aralık gecesi meydana gelen deprem sonrası zorlu kış koşulları da yaşanan acıları arttırdı.

1509 Büyük İstanbul Depremi

Sebep olduğu yıkım dolayısıyla Kıyamet-i Suğra yani Küçük Kıyamet olarak adlandırılan deprem 10 Eylül 1509’da meydana geldi. Deprem anında 160 bin nüfusa sahip İstanbul’da 13 bin can kaybı yaşandı. İstanbul’da Galata, Pera, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi gibi birçok tarihi yapı ağır hasar gördü. Deprem sonrası II. Bayezid imparatorluğun her bölgesinden işçi, usta ve mühendislerden oluşan binlerce kişilik bir imar ordusuyla şehrin yeniden yapımını sağladı.

1688 İzmir Depremi

10 Temmuz 1688’de yerel saat ile 12.59’da meydana gelen deprem liman kenti İzmir’i vurdu. 7.0 ölçeğindeki deprem sonrası yapılan binalar zeminleri dışında genellikle ahşaptan ve depreme dayanıklı olarak yapılmaya başlandı. Yaklaşık 16 bin kişi hayatını kaybetti.

1859 Erzurum Depremi

2 Haziran 1859’da saat 10.30’da meydana gelen deprem 6.1 büyüklüğündeydi ve tarihteki benzerlerine göre şiddet olarak yüksek sayılmazdı ancak bölgedeki binalarda kullanılan yapı malzemelerinin depreme dayanıklı olmaması sonucu 15 bin can kaybıyla en fazla can kaybı verilen depremler arasına girdi.

1939 Erzincan Depremi

27 Aralık 1939’da meydana gelen deprem 7.9 şiddetiyle Türkiye coğrafyasında meydana gelen en şiddetli deprem olarak kayıtlara geçmiştir. Depremde 116 bin bina yıkılırken 33 bin can kaybı ve 100 bin yaralı rakamıyla büyük bir yıkımla sonuçlandı. Depremle birlikte ilk defa Kuzey Anadolu Fay Hattı keşfedilmiş ve depremle ilgili çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Türkiye coğrafyasında gerçekleşen örneklerinin de bulunduğu tarihteki en büyük salgınlar yazımız için tıklayınız.

Beğen ve paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Havacılığın Seyrini Değiştiren Felaket: Hindenburg Faciası

Çar May 6 , 2020
Günümüzde kullanmakta olduğumuz ve geçmişinin farkında bile olmadığımız o kadar çok şey var ki… Birçoğumuz akıllı cep telefonlarının öncesindeki “kafa kıran”, “7. Kattan düşünce betonu çatlatan” cep telefonlarının zor hatırlar olsak da hatırlamak gelecek hakkında daha iyi öngörüler edinmek için en önemli şeylerden biri. İşte bu alanlardan biri de 21. […]
hindenburg
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial